Mikrodávkování halucinogenů a jejich vliv na člověka

Mikrodávkování v angličtině microdosing je název pro techniku aplikování léčiv ve fázi testování. Malé dávky zkoušeného léku jsou tak nízké, aby nemohly způsobit významné problémy, ale na druhou stranu jsou dostatečně vysoké, aby vyvolaly odezvu organismu. Podle této reakce se poté rozhoduje, jestli má daný lék budoucnost a postupuje do dalšího kola či nikoliv. Tímto způsobem se eliminují léky, jež nemají ve zdravotnictví další vizi, a zároveň se snižuje užívání technik, při kterých se tyto léky aplikují na zvířata. Kromě tohoto chvályhodného cíle ale microdosing může skrývat něco jiného. Tento pojem je totiž používán i při testování drog a jejich účinků na lidský organismus. Dávkování probíhá stejně jako v případě léčiv v malých dávkách, které už jsou ale průkazné z hlediska účinků. Nejčastěji pak takové testování bývá nazýváno psychedelic microdosing nebo microdosing hallucinogens. Účelem ale není pouhé vytváření nových drog s novými účinky, ale rovněž pomoc člověku s některými zdravotními problémy.

 

Účinky mikrodávkování – pozitivní i ty negativní

Ohledně účinků mikrodávkování psychedelických látek bylo provedeno mnoho studií. Asi tou nejzajímavější je ta od vědců ze Sydney, která byla zveřejněna v časopise PLoS One. Jejich testování probíhalo dlouhých šest měsíců prostřednictvím online komunikace s „mikrodosery“. Z nich mělo 71% vysokoškolský titul. Všichni byli každý den dotazováni, zda si vzali dávku nebo ne a pokud ano, tak jakou látku užili. Testování probíhalo na přibližně desetině běžné aktivní dávky. Následně měli na měřítku o pěti bodech hodnotit své pocity a projevy. Stejné hodnocení poté bylo konáno s odstupem cca dvou dní. Na tomto základě patří mezi pozitivní zjištění:

  • snížení mentální úzkosti
  • zvýšení produktivity
  • zvýšení tvořivého myšlení
  • umocnění duševního a emočního zdraví
  • snížení hloubání a depresivních úvah
  • lepší duševní stabilita
  • schopnost déle udržet pozornost
  • intenzivnější prožívání imaginativních zážitků (hudba, filmy,…)
  • snížení stresové hladiny

Mezi negativní projevy patřila zjištění, že mikrodávkování drog:

  • postupně zvyšuje neurotismus
  • zvýšení emocí pozitivních ale i těch negativních
  • účinky jsou krátkodobé a s pravidelným užíváním je nutné zvyšovat i dávku pro navození stejných projevů

Mezi pozitivní projevy mikrodávkování patří lepší koncentrace, lepší tvořivé myšlení a snížení stresu.

Nejčastěji užívané drogy pro mikrodávkování

Nejběžněji jsou užívané tzv. psychedelické drogy, jejichž hlavním účinkem je vyvolávání psychedelických zážitků a změněného stavu vědomí. Ačkoliv se jedná o drogy, jejich užívání je relativně bezpečné, neboť na jejich užívání nevzniká závislost. Na rozdíl od opiátů či stimulantů je působení psychedelických drog přirovnáváno k meditaci, snění, náboženské extázi nebo prožitku blízké smrti. Mezi nejoblíbenější z této kategorie drog patří meskalin, LSD, psilocybin a DMT.

  • Meskalin

Meskalin je zakázaná látka, a to i přesto, že se vyskytuje v přírodě. Je obsažena například v rostlině peyotl či v kaktusu San Pedro. Z tohoto důvodu se jedná o drogu poměrně starou. Známá byla už před cca 5 000 lety původním obyvatelům Ameriky. První reakcí těla na tento halucinogen je většinou velmi silná bolest břicha a nevolnost. Tyto příznaky ale zhruba do půl hodiny odezní a vystřídá je prohloubení citů, nestabilita nálad a velmi intenzivní vnímání všemi smysly. Dlouhodobé užívání této drogy může vést k přetrvávající psychóze.

  • LSD

Látka diethylamid kyseliny lysergové je mnohem známější jako LSD, což je název vycházejícího z německého Lysergsäurediethylamid. Jedná se o velmi silnou drogu, která vyvolává reakci těla už při užití malého množství. Psychická reakce jedince potom může dosahovat od úzkosti, paranoi až po extrémní panické pocity. Velmi ale záleží na aktuálním psychickém rozpoložení daného člověka a prostředí, ve kterém se nachází. Účinek přichází zhruba po třiceti minutách, kdy dochází ke stavu změněného vnímání. Ačkoliv je LSD považována za poměrně bezpečnou drogu, prožitky po jejím užití mohou vyvolávat nepříjemné traumatické zážitky.

  • Psilocybin

Látka jako taková je málo známá, droga je však často užívaná, a to ve formě různých hub. Asi nejběžnějším zástupcem je v tomto případě lysohlávka, dále je to kropenatec nebo šupinovka. Účinky těchto hub jsou dlouhodobě sledovány výzkumnými středisky, přičemž prozatím bylo zjištěno, že uživatelé udávají snížení depresí a úzkostí, zvýšení dobré nálady a významné duchovní prožitky. Právě proto byly tyto houby používané během náboženských ceremonií už po tisíce let. Samotná látka byla vědci ale extrahována až v 50.letech minulého století.

  • DMT

Celým názvem dimethyltryptamin je velmi silná halucinogenní látka, která je obsažena v některých rostlinách a stopově dokonce i v lidském těle. Jako šňupací prášek s názvem yopo byla užívána již ve starověku v Jižní Americe, a to během náboženských obřadů a rituálů prováděných šamany. Ti DMT nacházeli koncentrovanou v rostlinách jako je Mimosa tenuiflora. Tento halucinogen působí na mozkový neuropřenašeč, který jako takový řídí zpracování informací, ale zároveň ovlivňuje také vnímání a pocity. DMT lze užívat inhalací, která je nejběžnější, injekčně, šňupáním či rektálně.

Po většině těchto halucinogenů budete mít velmi dobrou náladu.

Život mimo civilizaci a v souznění s přírodou
Mnoho lidí sem tam zatouží odjet někam mimo civilizaci a prožít nějaký čas v souznění s přírodou.…
Celý návod
Mytologie smrti
Smrt provází člověka již od úsvitu dějin, ačkoliv tu samozřejmě byla už mnohem dříve. Smrt,…
Celý návod
Ahoj všichni!
Vítejte ve WordPressu. Toto je váš první příspěvek. Můžete ho upravit, nebo smazat a postupně…
Celý návod