4. díl – Harmonie Feng-šuej pomůže dosáhnout klidu

Tradiční čínské učení feng-šuej nebo též feng-shui je založeno na hledání harmonie a vyváženosti. Tohoto stavu se přitom dosahuje vnějším působením prostoru a uvolňováním toků energie čchi. Ale nejen uzpůsobením svého domu a pracoviště potažmo zahrady, lze dosáhnout vnitřního klidu. Důraz je kladen rovněž na vyrovnanost – už samotný název lze do češtiny přeložit jako „vítr a voda“. Zároveň asi nejznámějším symbolem tohoto učení je čínský jin a jang. Dvě energie spojené v jednom kruhu, jsou nejčastěji vyobrazovány černou a bílou barvou, kromě toho ale symbolizují také ženskou a mužskou sílu nebo harmonii mezi nocí a dnem. V našich životech přitom dochází k velké asymetrii ohledně toho, jak trávíme svůj čas. Téměř 80% svého času trávíme uvnitř budov a v místnostech, takže o harmonii mezi vnějším a vnitřním prostředím zde nemůže být řeč. S tímto pracovali už starověcí čínští myslitelé 4 000 let před naším letopočtem, kteří se zaměřovali na proudění energie i v uzavřeném prostoru. A nešlo zdaleka jen o obytné domovy, ale rovněž stavby, jako byly hrobky.

 

Feng-šuej ve světě

Ačkoliv věda koncept feng-šuej považuje za iracionální a významně jej kritizuje, získalo si toto učení oblibu po celém světě. Harmonizující motivy s vyobrazením balance lze nalézt na obrazech, puzzlích, diářích, tapetách a dalších. Rovněž knih věnujících se tomuto tématu je na trhu velká spousta. Principy feng-šuej využívají i ekologové, environmentální vědci, architekti nebo geografové. Nutno ovšem poznamenat, že učení starověké Číny je dnes v mnoha ohledech zjednodušováno. I přesto z něj mnoho lze aplikovat do dnešních dní.

 

Jakým způsobem nahlíží učení feng-šuej na člověka

  • Harmonie v bydlení

Podle Feng-šuej se kolem nás neustále nachází energie čchi. Její proudění a přítomnost samotná potom vyživují naši vnitřní energii a rovněž prostor kolem nás. Problém tedy nastává ve chvíli, kdy je prostředí kolem nás nějakým způsobem rušivé a tok této energie neumožňuje. Záporná energie se zachytává například v koutech, které by měly být udržované v čistotě a bez pavučin. Významně napomáhá také osvětlení a živé barvy v pokoji. Narušovat tok čchi mohou také ostré hrany třeba u stolu nebo jiného nábytku. Pokud bude vaším domem, pracovištěm či jiným místem, kde trávíte hodně času, správně proudit energie čchi, potom se i vy budete cítit lépe. A to sami o sobě i ve vztazích kolem sebe.

Míra aktuálnosti: Organizace prostoru vzhledem ke světovým stranám, volba nábytku a barvy hraje dnes velkou roli. Na toto téma jsou vydávány i nejrůznější knihy a poradce.

 

  • Harmonie ve vztahu

Uklizenost a organizace prostoru má vliv i na naše vztahy a fungování. Učení feng-šuej uvádí, že každý prostor lze rozdělit na celkem 9 sektorů, které mají vliv následně na náš život. Stačí se postavit zády k hlavním dveřím do místnosti a opticky si rozdělit prostor na celkem 9 čtverců. Z leva doprava v prvním řádku se poté nachází bohatství a prosperita, sláva a reputace, manželství a partnerství. Ve druhém řádku zdraví a rodina, střed štěstí, děti a kreativita. S posledním řádku je to moudrost, vzdělání a odpočinek, dále kariéra a cíle a naposled cestování, spiritualita a pomoc přátelům. Podle toho, jak má daný člověk v určitých částech místnosti uklizeno a uspořádané věci, se mu v této části života daří. Tento systém se nazývá Pa-Kua nebo též Bagua.

Míra aktuálnosti: Hledání štěstí, klidu a harmonie ve vztazích k ostatním i k sobě samému je předmětem zájmu ve většině západních zemí.

Rozčleňte si prostor na sektory a podpořte tok energie.

  • Všechno je v pohybu

Ústřední je rovněž faktor času. Všechno kolem nás je totiž v neustálém pohybu – planety a kosmická tělesa, životy lidí, příroda,… Veškeré dění se odehrává v určitých časových intervalech a cyklech, které se stále opakují. A nejinak je to s koloběhem života člověka. Jeho smrt je tedy jen ukončením jednoho cyklu, aby poté mohl započít cyklus nový.

Míra aktuálnosti: Smrt není považována za konečnou pouze za součást většího koloběhu. Jedná se o skončení jedné fáze v lidském životě, aby poté cyklus mohl započítat nanovo.

Jaký je smysl života?
Přítomnost člověka na světě od určitého okamžiku přestala sama o sobě dostačovat. Vyvolala tak otázku…
Celý návod
Krátkost života ve skutečných číslech
Podle dat CIA patří mezi země s nejvyšší dlouhověkostí například Monako s průměrným věkem 89,5 roku, dále…
Celý návod
2. Díl – Hédonistickou slast si zasloužíme všichni
Hédonismus je filosofické učení, které pochází již ze starověkého Řecka. Hédonistické myšlenky se ale šířily…
Celý návod
Stres, hřebíček do rakve
Stres, napětí, zátěž nebo tlak. Ať už si vyberete jakékoliv pojmenování, vždy se bude jednat…
Celý návod