Klub 27

Prozaický název pod sebou neschovává ani významný bar ani hudební skupinu. Jde o poměrně ponurou skupinu významných hudebníků, které spojuje jejich brzká smrt, konkrétně ve 27 letech. Velmi často příčinou jejich smrti bylo užívání drog a jiných omamných látek, popřípadě nezávazný způsob jejich života. Úmrtí některých z nich ale vyvolává dodnes určité pochybnosti. Historie Klubu 27 nebo též Klubu navždy 27 se začala psát mezi lety 1969 až 1971. V tomto krátkém časovém rozmezí ani ne dvou let totiž svět opustily hned čtyři významní hudebníci této éry, kterým bylo 27 let. Dvě úmrtí se přitom odehrála ve stejné datum pouze s dvouletým rozdílem, mezi dalšími dvěma úmrtími uběhlo pouhých šestnáct dní. Do „zakládající čtveřice“ Klubu 27 patří Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin a Jim Morrison. Jejich smrtí ale prokletí dvacátého sedmého roku neskončilo. Po delší době se k nim přidal v roce 1994 Kurt Cobain a v roce 2011 Amy Winehouse. Hudebníků, kteří ale zemřeli takto mladí je mnohem více.

 

Proč zrovna 27 let?

To je otázka, kterou si kladlo mnoho odborníků i laiků. Vyvrbilo se i několik konspiračních teorií, z nichž nejzajímavější mluví o mystice čísla 27. Jedná se o třetí mocninu čísla 3, přičemž právě trojka je obecně považována za magickou. Symbolika čísla tři a jejích násobků se nalézá v nejedné pohádce – tři bratři, tři úkoly, devatero hor, tři splněná přání. A číslo 27 v tomto ještě vyniká tím, že v případě součtu čísel nacházejících se mezi 2 a 7, dostaneme opět číslo 27 (2+3+4+5+6+7). Zvláštnost čísla 27 z matematického hlediska ale vlastně nijak nesouvisí se smrtí nebo hudbou. Některé konspirační teorie mluví i o věcech, které zesnulé spojovaly. Například se mělo jednat o prokletý zapalovač BIC bílé barvy. Ten ale u sebe neměly všechny oběti, neboť se začal vyrábět až po smrti prvních členů Klubu 27. Vědci se spíše shodují, že za brzká úmrtí významných hudebníků může užívání drog. Životní dráha těchto jedinců byla vskutku ne úplně jednoduchá.

 

  • Brian Jones (28. února 1942 – 3. července 1969)

Zakládající člen kapely The Rolling Stones hrál především na kytaru a foukací harmoniku. Celkově ale ovládal až šestnáct hudebních nástrojů. Z tohoto důvodu zpočátku vykonával pozici lídra skupiny. Později jej ale začali zastiňovat jeho kolegové Mick Jagger a Keith Richards. S tímto souviselo také jeho neřízené chování, které v důsledku vedlo k mnoha drogovým a sexuálním skandálům. Měsíc před svou smrtí kapelu opustil. V červenci byl nalezen bez známek života ve svém domě, kde se za neobjasněných okolností utopil v bazénu. Mnozí jeho smrt považují za vraždu.

 

  • Jimi Hendrix (27. listopadu 1942 – 18. září 1970)

Vlastním jménem Johnny Allen Hendrix se narodil v USA. Tento významný černošský kytarista se k hudbě dostal velmi záhy. Ačkoliv byl levák, hrál na pravoruké kytary, které si upravoval podle svých potřeb. Rovněž neuměl noty, a tak místo nich používal barvy. Významného postavení na hudební scéně dosáhl po vystoupení na festivalu v Monterey a především festivalu Woodstock. Během roku 1970 už se mu příliš nedařilo, a proto se propadal do melancholických nálad. Jeho smrt byla způsobena udušením zvratky po předávkování léky na spaní. Předtím si měl dát také trochu amfetaminu. I jeho smrt vyvolal mnoho pochybností a byla často označována za vraždu.

Jimi Hendrix je dodnes považován za jednoho z nejlepších kytaristů.

  • Janes Joplin (19. ledna 1943 – 4. října 1970)

Mladá americká zpěvačka a kytaristka na doposud „mužské scéně“ zapůsobila jako čerstvý vítr. Tato umělkyně měla osobitý hlas i techniku, a proto zpívala již jako velmi mladá. Patřila mezi první zpěvačky, které byly brány vážně a ne pouze jako sexsymbol. Patřila rovněž mezi vlivné představitele hnutí hippies. Drogy a alkohol začala konzumovat už jako dítě a její závislost se vlivem překotné kariéry pouze prohlubovala. Nakonec byla nalezena ve svém hotelovém pokoji poté, co se předávkovala heroinem.

 

  • Jim Morrison (8. prosince 1943 – 3. července 1971)

Americký hudebník a zakladatel rockové skupiny The Doors, představuje jednoho z nejvýznamnějších frontmanů vůbec. Byl velmi charismatický a jeho vystoupení vždy obsahovala něco nečekaného. Uměl udělat pro lidi show a tito ho za to zbožňovali. Čím více se ale jeho kapela stávala slavnou, tím více trpěla jeho psychika. Alkohol a drogy užíval čím dál častěji a to dokonce i před různými vystoupeními. Trápilo ho, že lidé ho berou pouze jako sexsymbol a nevnímají tolik jeho texty a hudbu jako takovou. Jeho život měl vyhasnout po silném infarktu, ale jelikož nebyla nikdy provedena pitva, jeho smrt zůstává tak trochu záhadou.

 

  • Kurt Cobain (20. února 1967 – 5. dubna 1994), Amy Winehouse (14. září 1983 – 23. července 2011)

I tito dva významní hudebníci jsou řazeni do Klubu 27, ačkoliv jejich smrt přišla mnohem později. Cobain, kytarista a zpěvák ze skupiny Nirvana, trpěl silnými depresemi a proto se ve svých 27 letech předávkoval a následně si ještě prostřelil hlavu brokovnicí. Amy měla problém s alkoholem už jako velmi mladá, přičemž se odmítala jít léčit. Tato závislost ukončila její život, když byla nalezena bez známek života s 4,16 promile v krvi. Toto vysoké množství alkoholu způsobilo otravu, které podlehla.

Většina z těchto populárních zpěváků a zpěvaček zemřela v důsledku alkoholu nebo užívání drog.

Fascinace smrtí
Smrt je součástí života člověka. Už od pravěku ho provázela doslova na každém kroku. Aby…
Celý návod
Možnosti ekologického pohřbu
Ekologie je ve společnosti velké téma. Lidé jezdí hybridními dopravními prostředky. Konzumují ekologicky získávané potraviny…
Celý návod
Syndrom náhlého úmrtí kojenců
Malé dítě, které ještě večer bylo živé, zdravé a celkově v pořádku, je ráno nalezeno bez…
Celý návod
Představa pekla a posmrtných hrůz
Smrt představuje bilancování. Již před smrtí se umírající uchylují k přemítání o svém životě, jak dobrý…
Celý návod