Pohřeb – co zařídit a na jaké finance to vyjde

Pohřeb nebo též funus je definován jako ceremoniál sloužící k poslednímu rozloučení s milovaným člověkem. Pohřbívání ostatků ve spojitosti s určitými obřady, je prokázáno už od pravěku. V této době se k mrtvému přikládaly různé předměty, které mu měly pomoci v jeho posmrtné cestě. Předpokládalo se, že jeho život bude pokračovat někde jinde a pohřeb měl především sloužit k jeho zajištění v tomto novém světě. Dnes se pohřby konají především z důvodu rozloučení, procesu truchlení a vzpomínání na život zesnulého. Ačkoliv téměř každý by chtěl pro svého zemřelého milovaného pohřeb učinit honosný a poslední rozloučení pojmout velkolepě k uctění jeho památky, často tomu mohou zabránit finance. Smrt je nevyhnutelná a tedy i pohřební řemeslo je stávající. Pomalu ale jistě se z pohřebnictví stal byznys, který může nejednoho pozůstalého nemile překvapit.

 

Pohřebné a finance na pohřeb

Krátce po úmrtí milované osoby jsou pozůstalí v prvotní fázi truchlení. Myslet smysluplně a prakticky je tedy pro ně velmi obtížné, zařizování pohřbu je stresuje a připomíná konečný odchod drahého člověka. Přesto by jednotlivé kroky při zařizování pohřbu měly být dobře promyšleny, neboť tento ceremoniál je poměrně drahou záležitostí. Z hlediska financí může jít i o obnos čítající několik desítek tisíc. Pohřeb přitom může vyřizovat téměř kdokoliv, postačí, aby za obřad a služby zaplatil. Finance či příspěvek na důstojné rozloučení se zesnulým je nutné vytáhnout z vlastní peněženky. Některé pohřební služby ale mohou poskytovat služby v podobě splátkového kalendáře. V rámci pohřbu k dnešnímu dni na území České republiky je poskytována pouze dávka státní sociální podpory – pohřebné. Pohřebné:

  • je jednorázová dávka státní sociální podpory, jež se vyřizuje na úřadu práce
  • je stanoveno na pevnou částku 5 000 Kč
  • je určeno osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti (dítě do skončení povinné školní docházky, popřípadě i poté, maximálně však do 26-ti let věku), nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte
  • nezkoumá příjem rodiny.

Jinou stránkou věci jsou potom tzv. sociální pohřby. Ty jsou placeny státem a dochází k nim tehdy, pokud nebyl do 96 hodin od úmrtí sjednán pohřeb fyzickou nebo právnickou osobou. Pokud k nahlášení přeci jen dojde, ale osoby nejsou kvůli vážným osobním či sociálním důvodům schopny pohřeb zajistit, ujímá se tohoto obec. V případě, že ale obec učiní příslušné kroky a pohřeb zajistí, nemáte vy následně nárok na dědictví po zesnulém. Pokud si na něj i přesto budete činit nároky, obec vám jednoduše vyměří poplatek, který musela uhradit za vydání na pohřeb.

 

Zpopelnění bez obřadu

Nejekonomičtější variantou pohřbu je v současné době zpopelnění bez obřadu. Tento úkon vyjde přibližně na 9 000 – 10 000 Kč. Za tento poplatek si vybrané krematorium přijede pro tělo zesnulého a uloží jej ve své provozovně do doby, než dojde na samotné zpopelnění. Toto probíhá bez přítomností pozůstalých. Ke zpopelnění tedy dojde přímo v krematoriu bez účasti lidí. Tento druh pohřbu je volen nejen v případě, že rodina chce ušetřit, ale také v případě, že jsou rodinné vztahy vypjaté. Zpopelnění bez obřadu tak proběhne naprosto bez nutnosti se nějakého setkání. V ceně je rovněž započten poplatek pohřební službě.

Platíte za:

  • odvezení zemřelého,
  • uložení zesnulého v pohřebním ústavu do kremace,
  • poplatek pohřební službě.

 

Obřad s uložením do země nebo zpopelnění s obřadem

Obřad s ukládáním těla zesnulého do země nebo smuteční obřad s následným zpopelněním jsou sice dva rozdílné způsoby rozloučení se zesnulým, ale z hlediska zařizování se v mnoha ohledech podobají. Stejně jako v případě zpopelnění bez obřadu je i v těchto případech tělo zemřelého přepraveno do vybraného pohřebního ústavu, kde je uloženo do okamžiku, než proběhne obřad či kremace. Následně je nutné vyřídit pronájem síně v krematoriu či kostela nebo jiného místa, kde bude pohřební ceremoniál vykonán. Na obřad je potřeba zajistit květinovou výzdobu a hudební vložku. Především na tradiční pohřeb s uložením ostatků do země je vhodný i řečník. Tato forma pohřbu vyjde nejdráže, neboť je nutné uhradit také rakev pro zesnulého, a zaplatit vykopání hrobu. Zde se částka liší podle ročního období, neboť v zimě je těžší vykopat hrob než v létě.

  • odvezení zemřelého,
  • uložení zesnulého v pohřebním ústavu do kremace,
  • poplatek pohřební službě,
  • květinovou výzdobu,
  • pronájem kostela či síně,
  • hudba,
  • řečník,
  • rakev a vykopání hrobu.

Zpoplatněné je i místo uložení na hřbitově, kdy tento poplatek se platí na několik let dopředu. Na určité peníze vás rovněž vyjde smuteční oznámení.

Než zesnulý může odpočívat v pokoji, je potřeba toho mnoho zařídit.

Fascinace smrtí
Smrt je součástí života člověka. Už od pravěku ho provázela doslova na každém kroku. Aby…
Celý návod
Možnosti ekologického pohřbu
Ekologie je ve společnosti velké téma. Lidé jezdí hybridními dopravními prostředky. Konzumují ekologicky získávané potraviny…
Celý návod
Syndrom náhlého úmrtí kojenců
Malé dítě, které ještě večer bylo živé, zdravé a celkově v pořádku, je ráno nalezeno bez…
Celý návod
Představa pekla a posmrtných hrůz
Smrt představuje bilancování. Již před smrtí se umírající uchylují k přemítání o svém životě, jak dobrý…
Celý návod