Rakovina metla posledních let

Nádorové onemocnění nebo též rakovina je choroba, která se vyznačuje nekontrolovatelným růstem buněk v organismu. Tyto buňky pak invazivně zasahují do oblastí, kam by neměly. Tělo by je sice mělo rozpoznat jako škoditele a nařídit jejich rozpad, v případě rakovinných tomu tak ale většinou není, neboť ty jsou do jisté míry imunní. Organismus si tak není schopen sám pomoci. V případě, že jde o neškodné „nádorky“, jako je například bradavice, ještě se tolik neděje. Jakmile je ale nádor zhoubný, je rovněž i vysoce rizikový. Charakteristickým rysem totiž je, že zhoubný nádor se dokáže rozsévat po celém těle. Dopraví se tedy i do vzdálených částí organismu a zde vytvoří tzv. metastázy, neboli další ložisko. Rakovina je tím nebezpečnější, že si své oběti nevybírá. Může udeřit napříč věkovými kategoriemi, pohlavími i ekonomickými třídami. Zdravým a spořádaným způsobem života jí lze ale do jisté míry předcházet. Podle statistik rakovinou onemocnění přibližně každý třetí obyvatel ČR, přičemž každý čtvrtý na ni zemře. Každoročně je nově diagnostikováno téměř 100 000 jedinců s novotvarem. Rakovina nejčastěji zasahuje:

  • U žen ňadra, ženské pohlavní orgány, tlusté střevo, plíce, žaludek, ledviny.
  • U mužů prostatu, plíce, tlusté střevo, penis, ledviny, mozek.

 

Příznaky nápadné i méně nápadné

Zahájení včasné léčby u nádorových onemocnění hraje významnou roli. Mnohé příznaky ale přitom vůbec nemusí odkazovat na úvahy takového charakteru, jako je rakovina. Lidé je tak často banalizují a k lékaři jdou až po určité době, kdy už může být i pozdě. Příznaky přitom mohou být nenápadné, jako například:

  • Vyrážka – může se jednat pouze o alergickou reakci, ale v extrémním případě i o příznak leukémie tedy rakoviny krve.
  • Časté bolesti hlavy – obzvlášť v kombinaci s bolestí očí mohou upozorňovat na rostoucí nádor na mozku.
  • Zažívací problémy – pálení žáhy, zhoršené polykání, těžkost po jídle mohou indikovat rakovinu jícnu či žaludku. Těžkosti při vylučování, plynatost či nenadálý váhový úbytek mohou mít svou příčinu zase v rakovině tlustého střeva či konečníku.
  • Potíže s močením a erekcí – v případě mužů mohou tyto dva problémy poukazovat na počínající rakovinu prostaty. Často se jedná o nemožnost se vymočit, časté nutkání na toaletu nebo neschopnost či udržení erekce.
  • Změna tvaru bradavek – u žen se zase mohou objevit změny prsních bradavek v případě rakoviny prsu. Mohou být zploštělé nebo vpadlé dovnitř. I výrazně bolestivá menstruace s obtížemi mezi jednotlivými cykly může být příznakem rakoviny děložní sliznice.
  • Další projevy – mezi výraznější projevy jednotlivých druhů rakoviny poté může odkazovat například krev ve stolici, vykašlávání krve, žloutenka, krev v moči, hmatatelné bulky nebo zvětšení lokálních oblastí.

I příliš častá bolest hlavy může indikovat, že něco není v pořádku.

Prevence a léčba rakoviny

Lék jako takový na nádorové onemocnění ještě nalezen nebyl. Naproti tomu léčebné postupy jsou v mnoha případech velmi účinné a procento uzdravených je vysoké. Ještě před samotnou léčbou se ale lze před rakovinou chránit zdravým životním stylem a dodržováním určité prevence. Například se jedná o eliminaci kouření, udržení zdravé váhy, pití alkoholu pouze v malé míře, slunění pouze s ochranou, chránění se před infekcemi a nebezpečným prostředím, jíst hodně vlákniny a naopak se vyhýbat nadměrné konzumaci masa. V případě, že už je nutná léčba, výrazně záleží na dispozicích pacienta a také druhu rakoviny. Podle toho je zvolen nejvhodnější postup.

  • Chemoterapie – podávané léky ničí nádorové buňky a zabraňují jejich množení.
  • Chirurgická léčba – fyzické odstranění nádoru přímo z těla pacienta.
  • Radioterapie – ozařování nádoru paprsky. Bohužel tyto paprsky poškozují zdravé části těla, radiolog tedy musí paprsky eliminovat pouze na nádor.
  • Termoterapie – léčba teplem.
  • Hormonální – některé hormony mohou podporovat růst nádorů. Tato léčba tedy jejich tvorbě zabraňuje a tím nádor v jeho růstu zpomaluje nebo jej přímo zastavuje.
  • Imunitní – využívá vlastností imunitního systému pacienta.
  • Alternativní – aromaterapie, akupunktura, čínská medicína, masáže, akupresura, apod.

Výzkum ohledně léčby rakoviny se v posledních letech výrazně posunul. Jednak je mnohem účinnější, jednak mnohem šetrnější. Podle izraelských vědců by do jednoho roku měl být úplný lék na rakovinu dostupný. Léčba by probíhala za pomoci léků s obsahem peptidů, které určitým způsobem zabíjejí rakovinné buňky. Tato léčba by pacienta neměla tolik zatěžovat a fungovat již od prvního dne.

Celosvětový den boje proti rakovině prsu připadá na 15.říjen. Na podporu se nosí růžové pentle.

Fascinace smrtí
Smrt je součástí života člověka. Už od pravěku ho provázela doslova na každém kroku. Aby…
Celý návod
Možnosti ekologického pohřbu
Ekologie je ve společnosti velké téma. Lidé jezdí hybridními dopravními prostředky. Konzumují ekologicky získávané potraviny…
Celý návod
Syndrom náhlého úmrtí kojenců
Malé dítě, které ještě večer bylo živé, zdravé a celkově v pořádku, je ráno nalezeno bez…
Celý návod
Představa pekla a posmrtných hrůz
Smrt představuje bilancování. Již před smrtí se umírající uchylují k přemítání o svém životě, jak dobrý…
Celý návod