Statistiky úmrtí

Lidé na světě umírají a rodí se každou sekundu. Každoročně pak tato čísla mohou sahat až k 130 milionům narozených a 55 milionům zemřelých. Celkem žije na naší planetě v současné době přibližně 7,5 miliardy osob. Přičemž tohoto čísla se podařilo dosáhnout v poměrně krátkém čase, neboť podle údajů a statistik byla první miliarda lidí na planetě Zemi teprve v roce 1804. Do roku 2012, tedy za cca 200 let, populace narostla o celých šest miliard. Zvyšující se počet lidí na Zemi je způsoben lepší zdravotní péčí, prodloužením průměrného věku dožití, přírodními podmínkami, technologickými vymoženostmi, menším počtem válečných konfliktů, zlepšení kvality jídla, apod. Ačkoliv lidé umírají denně, některé druhy smrti jsou běžnější než jiné, a proto jsou tyto počty sledované a následně mohou vznikat určité statistiky. Zde jsou ty nejčastější úmrtí ve statistikách.

 

Úmrtí za volantem

Dne 12. února 1898 došlo k první smrtelné nehodě za volantem. Řidiči během jízdy selhaly brzdy a on s autem narazil v rychlosti 30 km/h do stromu. Zemřel na následky spojené se zraněním. Ještě předtím se však obětí srážky s automobilem stala jistá žena. Tu v roce 1896 srazilo auto rychlostí 6,5 km/h. Zemřela kvůli zranění hlavy. Tyto první nehody se mohou zdát do jisté míry úsměvné. Ovšem od 19. století automobily a stejně tak řidiči prošli vývojem, který končí číslem 104 764. Toto číslo vyjadřuje počet dopravních nehod, ke kterých došlo v roce 2018 na území České republiky. Během nich zemřelo 565 osob a těžce zraněných bylo dalších 2 465 lidí. Nutno podotknout, že mezi mrtvými je více než čtyři pětiny mužů, tedy jednoznačně více než žen. Riziko smrtelných nehod na silnici se rok od roku zvyšuje, stejně jako bezohlednost řidičů. Jejich chování za volantem, popřípadě za řídítky motocyklu bývá nezodpovědné, o čemž vypovídají tyto údaje, vztahující se rovněž k roku 2018 v ČR:

  • 4 626 dopravních nehod bylo způsobeno pod vlivem alkoholu
  • u 260 dopravních nehod byly zjištěny drogy
  • v 54 případech byly odhaleny drogy a alkohol zároveň
  • 57 598 řidičů, kteří způsobili dopravní nehodu, se plně nevěnovalo řízení vozidla
  • ve 13 336 případech byla viníkem nedodržená přiměřená rychlost

Muži za volantem umírají mnohem častěji než ženy.

Kouření a tabákové výrobky

Ještě v padesátých letech minulého století bylo kouření cigaret považováno za zdraví neškodné. Reklamy na ně bylo možné vidět za výlohami lékáren a přímými propagátory kouření byli často lékaři různého zaměření. Například značka Philip Morris si ještě v roce 1956 byla svými výrobky natolik jistá, že na svou reklamu zvolila obrázek matky s dítětem. Ačkoliv k prokázání souvislosti mezi rakovinou plic a kouřením došlo již v oněch 50. letech, první zákazy přišly až o dlouhých patnáct let později. Na krabičce cigaret se začalo objevovat varování a reklamy bývaly stahovány z televizních vysílání. Do dnešního dne v mnoha místech platí zákazy, kde se smí kouřit či dokonce co. S rozvojem moderní doby již není nutné kupovat klasické tabákové cigarety, ale lze je nahradit elektronickými variantami, vaporizéry nebo cigaretami IQOS. V České republice je od roku 2017 zakázáno kouření klasických i elektronických cigaret ve vnitřních prostorách (hospody, bary, vinárny, kavárny), ve školách, na nástupištích, v prostorách zoologických zahrad, apod. Přísné protikuřácké zákony mají dále například Dánové, Francouzi, Chorvati, Irové, Poláci, Italové či Rakušané. Ze zajímavých statistik lze uvést:

  • o 5 minut zkrátí každá cigareta váš život
  • odhadem 1,3 miliardy lidí na světě kouří – z toho 2,3 milionu jsou Češi
  • 18 000 lidí ročně zemře v České republice na nemoci v důsledku kouření
  • každý 7. kuřák umírá kvůli ozáření způsobovaného cigaretami (obsahují radioaktivní Polonium a Olovo)
  • 9 z 10 kuřáků začalo kouřit už před 18. rokem života

 

Smrtelná onemocnění

Ačkoliv je v civilizovaných zemích poskytována stále lepší zdravotnická péče, tzv. civilizační choroby jsou stále metlou lidstva. Tyto nemoci jsou běžnější ve vyspělých zemích a jsou způsobené například nadměrnou konzumací průmyslově vyráběných potravin, nedostatkem fyzického pohybu, nadměrným kouřením a pitím alkoholu či trvalým stresem. Z hlediska nemocí jde například o infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu neboli mrtvici, syndrom vyhoření, deprese, rakovinu, obezitu, diabetes, Alzheimerovu chorobu či aterosklerózu. Lidé jim často nadbíhají svým životním stylem, který v mnoha ohledech nelze označit za zdravý. Onemocnění všeho druhu jsou nejběžnější příčinou smrti, například v České republice lze až 98% úmrtí připsat na vrub některému z onemocnění. Ostatně tak vyplývá i z této statistiky:

  • přes 9 milionů lidí ve světě ročně zemře na onemocnění srdce nebo cév
  • téměř 6 milionů lidí každý rok skoná na následky infarktu
  • přibližně 10 000 lidí zemře v České republice na následky mrtvice neboli cévní mozkové příhody
  • každoročně více než 96 500 lidí v České republice objeví zhoubný novotvar, z nich zhruba 1/3 zemře
  • 47% mužů a 33% žen v České republice trpí nadváhou, obezita se poté týká 20% mužů a 18% žen

Ženy s tzv. plus velikostí se začínají prosazovat i v oblasti modelingu.

Zdravotnická péče v České republice a ve světě
Zdravotnictví je definováno jako soubor opatření, postupů a zařízení, pro zajištění veřejného zdraví. Kromě ošetřování…
Celý návod
Přežít za každou cenu
Pud sebezáchovy nebo také pud přežití tvoří základní psychické vybavení každého člověka. Tato vrozená reakce…
Celý návod
Poslední vůle a dědictví
Ačkoliv po smrti má člověk od všech pozemských problémů už klid, pro pozůstalé starosti jeho…
Celý návod
Mikrodávkování halucinogenů a jejich vliv na člověka
Mikrodávkování v angličtině microdosing je název pro techniku aplikování léčiv ve fázi testování. Malé dávky zkoušeného…
Celý návod